Mobilya Seçiminde Renk Uyumu

Mobilya seçiminde renk uyumu; hem konfor, hem de estetik açıdan önem arz etmektedir. Renk uyumunda ev veya ofis içerisindeki renklerin uyumu  da mobilyalara eşlik eder. Bu sebeple evin iç dekorasyonunda kullanılan renklere de dikkat edilmelidir. Tavan boyasından duvar boyasına, odaların aydınlatma renginden ışığın yayılım şiddetine kadar pek çok özelliğe dikkat edilmelidir. Salon ve yatak odası renkleri birbirinden farklı olmalıdır. Bu nedenle mobilya rengi de farklı olacaktır. Peki mobilyalarımızda nasıl renkler tercih edilmeli Öğretmenler Mobilya farkıyla hadi birlikte inceleyelim.

Odanın Boyutu Ve Rengi

Odalarınızın boyutları mobilyalarınızın da hem boyutunu hem de rengini etkilemektedir. Odalarınızın dar olması kullanacağınız mobilyaların da küçük ebatlı olması anlamına geldiğini bilmemiz gerekir. Eğer dar bir odada geniş mobilyalar kullanılırsa konforunuz olumsuz yönde etkilenecektir. O zaman odaların boyutuna göre mobilya tercihi yapılmalıdır. Dar odalar için koyu renklerin seçilmesi odanızın aydınlığını olumsuz etkiler. Bu sebeple dar odalar açık tonlu kırmızı, mavi, lila, bej, beyaz, yeşil gibi renkler ile canlılık kazanacaktır. Oda renginizi tercih ettiniz. Peki mobilya seçiminde renk uyumu için kullanacağınız renk nasıl olmalı?

Mobilyada Renk Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya seçerken konforlu olması ve kalitesi ilk baktığımız özellikler olmuştur. Ancak mobilya rengi ve estetiği de ihmal edilir özellikler arasında olmamalıdır.  Mobilya seçiminde renk uyumu unsuru mutlaka dikkat edilmesi gereken bir husustur. Mobilya tercihi yaparken odalarınızın boyutunu, aydınlık olma durumunu  mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Renk seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Dar odalarınız için koyu renkli ve hantal tasarımlı mobilyaları tercih etmekten kaçının.
  • Renklerin uyumuna bağlı kalarak tercihlerde bulunabileceğiniz gibi zıt renkleri tercih etmekten de çekinmeyin.
  • Sıkıcı, bunaltıcı bir görünümden uzak kalmak için düz renkleri desenler ile destekleyerek canlılık katın.
  • Mobilyalarınızın döşemelerindeki renk ahengini iskelet ve gövdelerinde de renk tercihlerinizle destekleyerek uyumu yakalayın.
  • Desteklediğiniz ve evinizde görmek istediğiniz konsepte uyum sağlayan renkleri keşfederek dekorasyonunuzda bu renklere yer verebilirsiniz.

Şimdi de odaların her birini tek tek baz alarak hangi mobilya rengini tercih edebilirsiniz inceleyelim.     


Oturma Odası İçin Tercih Edilecek Mobilya Renkleri

Oturma odasında konfora ve zevke hitap edecek tasarımları herkes evinde görmek ister. Fakat tercih edilen mobilya takımlarının rengi, ev sahiplerini ve misafirleri etkileyici olmalıdır. Evin kalbi olarak sayılan oturma odası, günlük yorgunluğumuza dinlenme fırsatı veren alanlardır. Bu alanların hem mobilya tercihinde, hem de mobilya rengi seçiminde  önemli olan detaylar mevcuttur. Bu detaylar;

Oturma Odası Mobilya Rengi

Oturma odası geniş bir alana sahipse kullanılacak renkler açık tonlu renkler olabilir. Odanızın hangi cepheye baktığı da renk tercihinizi etkileyen bir diğer faktördür. Kuzey cepheye bakan bir oturma odasın güneş almıyor demektir. Işığı getiren renkler kullanılabilir. Işığı getiren renklerin en başında sarı gelmektedir.  Dekorasyonunuz ne olursa olsun aralara mutlaka beyaz renkli eşyalar  serpiştirilmelidir. Evinizin rengini açacağı gibi size hoş bir etki oluşturacaktır.

Yatak Odası Mobilya Rengi

Yatak odasında eşyalar dinlenebileceğiniz şekilde dizayn edilmelidir. Yatak odanız dar bir boyuta sahip olabilir. Bu sebeple duvar boyası açık renk tonlarında tercih edilirse hem daha aydınlık bir odaya sahip olursunuz hem de geniş bir görünüme sahip bir oda görünümü elde edebilirsiniz. Yatak odanız için tercih edeceğiniz eşyaların rengi de yine açık tonlarda olursa odanızda ferah bir görüntü meydana gelecektir. Özellikle yatak odası için mavi renk her zaman işe yarar. Çünkü mavi renk dinlendirici özeliğe sahiptir. Sarı ve turuncu gibi renkler kas sistemlerinizi dinlendirmede ön plana çıkmaktadır. Pembe, beyaz, bej gibi renkler de genel bütünlüğü sağlatacaktır.

Yemek Odası Mobilya Rengi

Yemek odası, günlük yaşamımızda hem modern tasarımıyla zevkimize hem de lezzetli yemekleri yediğimiz, ailemiz ve sevdiklerimizle hoş vakitler geçirdiğimiz evimizin en önemli parçalarındandır. Evdeki diğer odalara göre yemek odasının önemi daha başkadır. Çünkü, sofrada bir araya geliyor, birlikte vakit geçiriyoruz. Herkesin ortak alanı olan yemek odasında ortak zevkler düşünülerek tasarımlar yapılmalıdır. Herkese hitap edebilen, uygun eşyalar tercih edilmelidir. Fakat evimize gelecek her misafirin zevkine uygun renkler nelerdir? İşte burada en önemli olan konu yemek odasının işlevidir. Yemek yenen alan olduğu için karınları acıktıran, iştah açan tasarımlar ve renkler kullanılmalıdır. Bu renkler, aydınlığı yansıtan, sarı, kırmızı, turuncu renklerdir. Bu üç rengi herkes sever ve iştah aç9ılmasına katkı sağlar.

Mobilya seçiminde renk uyumu konulu yazımızda sizlere mobilya tercihinizde hangi odaya hangi renkler uyumlu olur fikir vermek istedik. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir